Historie školních divadelních her

Školní divadelní hry se těšily oblibě především ve středověku a raném novověku. Provozovali je žáci latinských škol i jezuitských gymnázií. Tehdejší školní řády přímo nařizovaly, kolik divadelních her se má během roku odehrát. Propagátorem školních her byl i Jan Amos Komenský. Za jeho pobytu v Lešně studenti zdejšího gymnázia nastudovali mezi jiným hry Diogenes Cynický a Patriarcha Abraham, jejichž autorem byl sám Komenský. V Blatném potoku v Uhrách byly pak studenty potocké školy předvedeny hry z Brány jazyků. Tu Komenský zdramatizoval ve spise Schola ludus. Po třicetileté válce byly divadelní školní hry vytlačeny divadly v dnešním slova smyslu. K myšlence školních her se začala některá gymnázia opět vracet v průběhu 19. století. V meziválečném Československu se myšlenky školního divadla chopila skupina pokrokových pedagogů, vychovatelů a osvětových pracovníků. Výchovu dramatizací měly ve svých osnovách především pokusné reformní školy, jako bylo například Komenium v Praze – Nuslích. Nevelký soubor těchto her, především z pera učitele a spisovatele Františka Mužíka (1881 – 1966), který brzy po první světové válce vybudoval v Praze – Novém Městě pokusnou třídu a zkoušel v ní po tři roky netradiční metody (dramatizace, hry a různé kolektivní činnosti) v duchu svobodné výchovy, má ve svých sbírkách Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze. Součástí tohoto souboru je i ukázka Mužíkovy školní divadelní hry U lesních zvířátek, která je zachována ve strojopisu. Neujme se jejího nacvičení, ale i dalších drobných her, nalézajících se v muzejní sbírce, některá z dnešních škol a neobohatí tak tradici školního divadelnictví, přinášejícího nejen užitek výchovný, ale i radost malým hercům – žákům a jejich divákům bez rozdílu věku – spolužákům, učitelům, rodičům, prarodičů

Zemřel Miroslav Ondříček

32005-top_foto1-capqt

Kameraman Miroslav Ondříček, kterého proslavily především práce na filmech Miloše Formana, zemřel po nemoci ve věku 80 let. Ondříček stál za kamerou u čtyřiceti celovečerních filmů, z nichž polovinu natočil v zahraničí. Dvakrát byl nominován na Oscara za Ragtime (1981) a Amadea (1984). Obdržel Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu (2000), ocenila jej také Asociace českých kameramanů a v roce 2006 získal státní medaili Za zásluhy.

Školní představení

op-strahovice-biblicky-pribeh0327_denik-605

V neděli 9. března se ve školní tělocvičně odehraje známý biblický příběh. Žáci prvních až pátých tříd z místní základní školy předvedou od 15 hodin divákům Ukřižování Krista v muzikálovém kabátku. Děj včetně kulis a kostýmů je situovaný a děti ho představí už podruhé. Poprvé zpívané představení nazkoušely před rokem s učitelkou Jitkou Merkovou a bylo tak úspěšné, že se k němu vrátily ještě v benefiční repríze, která vynesla přes třicet tisíc korun pro hospic sv. Lukáše. Letos se základní škola s obecním úřadem coby pořadatelé rozhodli věnovat výtěžek stejnému hospici na projekt ke zlepšení hospicové zahrady. Klientům, kteří se pohybují jen na kolečkové posteli nebo na invalidním vozíku, pomůže v užívání zahrady úprava povrchu chodníků zámkovou dlažbou. Na muzikál Ukřižování Krista jsou kromě veřejnosti pozvaní hosté – ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, zástupci Charity Praha , starostové okolních obcí a další významné osobnosti, které se rozhodly tento záměr podpořit.

Koncert

V úterý 15. 1. 2015 se v tělocvičně uskutečnil pro žáky 1. – 3. ročníků koncert Zítřek začíná již dnes. Před zaplněným hledištěm vystoupili tři hudebníci, kteří nám zahráli a zazpívali písničky od známých zpěváků, jako je například Lenny Kravitz, až po neméně známou skupinu Kabát. Během vystoupení se snažili zapojit jak učitele, tak i žáky naší školy. Při jedné písničce mezi sebou soutěžila v tanečních kreacích skupina dívek v čele s paní učitelkou Orlitovou a naproti nim stála druhá skupina chlapců vedená panem učitelem Reitschmiedem. Souboj však skončil nerozhodně, jelikož nešlo o výhru, ale spíš o pobavení se. Poté vystoupil školní pěvecký sbor. Na koncertě jsem však nebyla spokojená se vším, nelíbilo se mi například to, že hlavním aktérům občas nebylo příliš rozumět, tudíž mi některé informace utekly. I přes nedostatky se mi vystoupení celkem líbilo a myslím si, že by každý z nás uvítal, kdyby se podobné akce konaly častěji.